COVID19
Alates 31.10.2022 muudetakse SARS-CoV-2 testimise aluseid. Terviseamet lõpetab Synlabi kaudu kõikide patsientide tasuta PCR testide tellimise. Alates 31.10.2022 saab haiguse diagnoosimiseks kasutada järgmiseid meetodeid ja võimalusi:
1. SARS-CoV-2 antigeeni määramiseks mõeldud kiirtestide inimeste
enesetestimiseks. Proovid võtavad patsiendid koduselt. Antigeeni kiirtesti kasutamisel tuleb arvesse võtta, et antigeeni kiirtest on kõige usaldusväärsem haiguse alguses, mil organismis on viiruskoormus kõige kõrgem 1.–5. sümptomite tekke päeval. Test on vähem tundlikum madala viiruskoormuse korral – enne sümptomite algust ja haiguse lõpus.
2. Tasulised testid, reisimiseks, tööks vm kui vajatakse tõendeid – nt Synlabis kohapeal. Perearstikeskus tasulisi teste ei tee.
- COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos annab raske haigestumise eest 25 korda parema kaitse
Vaktsineerimine COVID-19 mRNA, Pfizeri vaktsiiniga (Comirnaty) (esmased doosid)
Vaktsineerimine COVID -19, mRNA, Pfizeri Ba. 4-5 vaktsiiniga (Comirnaty) (tõhustusdoosid)
Vaktsineerima ootame kõiki esimese doosi saajaid, teise doosi saajaid, neid kellel vaktsineerimine on pooleli jäänud, 3-4 -doosi saajaid. Tõhustusdooside vahe võiks olla kuus kuud.
Infot koroonaviiruse vastu vaktsineerimise kohta leiab SIIT
Aegu saab registreerida läbi:
- Laagri Perearstikeskuse registratuuri numbrile helistades (6540230) või registratuuris kohapeal.
- E-kirja teel aegu ei broneerita!
Lapsi vaktsineeritakse Pfizer-BioNTech Comirnaty vaktsiiniga, mis sisaldab kolm korda vähem toimeainet kui täiskasvanute vaktsiin. Vaktsineerimiskuur koosneb kahest doosist, mida manustatakse Eestis immunoprofülaktika komisjoni soovitusel 6-nädalase vahega.
Infot 5-11-aastaste koroonaviiruse vastu vaktsineerimise kohta leiab SIIT.
Aegu saab registreerida läbi:
- Laagri Perearstikeskuse registratuuri numbrile helistades (6540230) või registratuuris kohapeal.
- E-kirja teel aegu ei broneerita!
Riskirühma mitte kuuluvad patsiendid, kes soovivad endale EL COVID-19 tõendit luua, saavad minna tasulisse testimisse sobiva teenuspakkuja juurde.
- Alates 7.02.2022 ei ole vaja Terviseameti poolt positiivsete antigeeni kiirtestide kinnitamist PCR testiga. PCR test ei ole haigestumise kinnitamiseks tingimata vajalik. Positiivse Covid kiirtesti korral on soovituslik jääda isolatsiooni 5 päevaks alates esimeste sümptomite tekkest.
- Kalkulaator arvutamaks välja tõendi kehtivust, tõhustusdoosi vajalikkust: https://vaktsineeri.ee/covid-19/kalkulaator/
Alates 31.10.2022 muudetakse SARS-CoV-2 testimise aluseid. Terviseamet lõpetab Synlabi kaudu patsientide tasuta PCR testide tellimise. Enam PCR testidele ei suunata. Diagnoosimine toimub COVID kiirtesti alusel
- Kui Sul on avaldunud sümptomid, mis omikron-tüve puhul avalduvad reeglina ca 3 päeva pärast nakatumist, mõningatel juhtudel on inimene nakkusohtlik 1-2 päeva enne sümptomite avaldumist, siis püsi kodus.
- Võimalus on koduselt teha kiirtest: Kui Sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus ja järgi perearsti antud soovitusi! Tervise halvenemise korral võta perearstiga uuesti ühendust või kutsu kiirabi, helistades numbril 112.
- Kuidas toimida, kui testi tulemus on positiivne? Positiivsest testi tulemusest ei ole vaja perearstikeskust teavitada. Patsiendi koduse ravi juhend on leitav perearstide seltsi koduleheküljel www.perearstiselts.ee/patsient/koduse-ravi-juhend-taeiskasvanutele ning selles on ka täpselt määratletud sümptomid, mille puhul tuleks pidada nõu perearsti või pereõega.
- Kuidas toimida, kui olete lähikontaktne? Lähikontaktsed leiavad juhised: www.terviseamet.ee/koroonaviirus/olen-lahikontaktne
- Kui kaua tuleb püsida isolatsioonis? Tulenevalt COVID-19 nakkushaiguse peiteperioodist soovitame Teil viibida
kodus 5 päeva alates lähikontaktist/haigussümptomite tekkest ning jälgida oma tervislikku seisundit: https://isolatsioonikalkulaator.netlify.app - Millal küsida nõu perearstilt või pereõelt? Lihtsamate probleemidega soovitatakse perearstikeskuse poole pöörduda e-maili teel ning arvestada võimalusega, et vastamine võib aega võtta. Tõsisema tervisehädaga ei tohiks arsti poole pöördumist kindlasti edasi lükata, vaid vajadusel tuleb proovida korduvalt helistada, jäädes sealjuures rahulikuks ja kannatlikuks. Teile vastatakse esimesel võimalusel! Kui vajate erakorralist abi, helistage hädaabinumbril 112.
- Värske ja kaasajastatud info vaktsineerimise ning piirangute ja kehtivate nõuete kohta on leitav aadressil www.kriis.ee ja www.vaktsineeri.ee
- Alates 01.07.2022 ei kehti enam Vabariigi Valitsuse korraldus 212, millega reguleeriti COVID-19 haigete ja lähikontaktsete kohustuslikku karantiini. Edaspidi on karantiinis/isolatsioonis olemine soovituslik.
- Karantiinivabastus vaktsineeritutele, läbipõdenud (180 päeva) inimestele haigussümptomite vabalt. Soovituslik karantiin 5 päeva lähikontaktist/haigussümptomite tekkest.
- Riigipiiri ületamisel isolatsioonikohustus 7 päeva, vaktsineerimata ja läbipõdemata isikutele.
- kasuta: ISOLATSIOONIKALKULAATOR
